fbpx

Nelaimių atspindys socialiniuose tinkluose

2016 7 balandžio

Pasaulis kraustosi iš proto. Teroro išpuoliai, religinė priešprieša, vis dažniau žmones užgriūvančios stichinės nelaimės ir dar milijonas dalykų stebina ir šiurpina mane kone kasdien. Kadangi televizorius niekada neturėjau, šios naujienos mane pasiekia per draugus Facebook įrašais ar Twitter naujienomis. Socialiniai tinklai pamatė, jog užgriuvus negandoms jie tampa pirmoji vieta, kur ši informacija pasklinda. Dėl šios priežasties Facebook sugalvojo keletą būdų – kaip prisidėti prie svarbiausios informacijos sklaidos, kad visuomenė plačiąja prasme ir individualūs žmonės jaustųsi nors kiek geriau. Šiuo blogo įrašu noriu apžvelgti kokias priemones Facebook taiko visuomenei ar individų grupei svarbiais atvejais.

“ESU SAUGUS” FUNKCIJA

Pirmoji ir kone labiausiai mane džiuginanti (jei tai gali džiuginti turint omenyje priežastis, kodėl tokia funkcija yra naudojama) Facebook iniciatyva yra „pasižymėkite esantys saugūs“ (ang. „Mark yourself safe“). Šią funkciją Facebook pradėjo naudoti Japonijoje 2012 metais po Fukušimos atominės elektrinės nelaimės, bet neužilgo ją atvėrė visam pasauliui. Man pačiam šia funkcija teko kliautis nerimaujant dėl draugų Tibeto žemės drebėjimų, Paryžiaus, Ankaros, Stambulo ir vos kelių dienų senumo Briuselio teroro aktų metu. Ačiū Dievui, visi mano draugai yra saugūs. Na bet grįžkime prie temos.

„Pasižymėkite esantys saugūs“ funkcija veikia asmens lokacijos principu – jeigu Jūs este pavojaus zonoje tokioje kaip Briuselis teroristinių atakų metu, jūsų naujienų sraute ar telefono ekrane pasirodys pranešimas, kuris kvies jus pažymėti, kad esate saugūs. Jums tai padarius visiems Jūsų draugams naujienų sraute apie tai bus pranešta. Turintiems daugiau nei vieną pažįstamą draugą, yra sugeneruojamas asmeniniai sąrašas, kuriuose pažymėti tik Jūsų Facebook draugai, ar šie asmenys yra saugus bei kada buvo tai raportuota. Šioje nuorodoje rasite draugų sąrašą, kurie buvo Briuselio atakose zonoje. Tikiuosi visi Jūsų draugai yra saugūs.

pray for paris

SOLIDARUMAS

Antroji Facebook funkcija, kurią socialinis tinklas įjungia yra „profilio nuotraukos pasikeitimas“. Šią funkciją paskutinį kartą Facebook įjungė Paryžiaus atakų metu, kai kiekvienas asmuo galėjo savo profilio nuotrauką pakeisti uždedant Prancūzijos vėliavos sluoksnį. Facebook funkcija leidžia žmonėms parodyti vieningumą ir solidarumą su nelaimę patyrusia bendruomene.

Svarbu paminėti ir tai, kad ši funkcija naudojama ir kitokiomis priežastimis. Ją Facebook aktyvuoja pasidžiaugti ar palaikyti svarbiomis visuomenei progomis. Štai pavyzdžiui Markas Zukebergas pakeitė savo profilio nuotrauką palaikydamas LGTB bendruomenę, Indijos vyriausybės sprendimą skatinti interneto skvarbą šalyje bei palaikydamas Prancūzijos žmones.

zuckerberg solidarity

ĮSPĖJIMAS DĖL PAVOJAUS

Twitter socialinis tinklas taip pat stengiasi padėti nelaimės ištiktiems žmonėms. Ši kompanija jau porą metų vartotojams praneša apie pavojingas situacijas tokias kaip žemės drebėjimai, audros ar cunamiai asmenims, kurie yra užsiprenumeravę tokią paslaugą. Žinoma, ji yra nemokama, bet pats pavojaus signalas yra siunčiamas iš saugumo agentūros ar viešos institucijos Twitter paskyros. Asmuo gali „užsiprenumeruoti“ pavojaus signalą pasinaudojus šia nuoroda twitter.com/[INSTITUCIJA]/alerts. Ši funkcija pavojaus signalą parodys telefono ekrane žinute, ar Twitter naujienų sraute. Deja, ši funkcija nėra prieinama Lietuvoje, tačiau gyvenantiems JAV ar Japonijoje, tikrai rekomenduoja tokią funkciją užsisakyti.

twitter alerts

Bijau būti blogu pranašu, bet panašu, kad pasaulis rytoj netaps geresne vieta. Liūdna, bet tikėtina, kad neužilgo vėl išvysime dar vieną šokiruojantį įvykį mūsų socialinių tinklų naujienų srautuose. Nepaisant to, truputėlį ramybės suteikia šios socialinių tinklų priemonės.

Likite saugūs!

 

Social Media Drummer

Petras Ramanauskas

Dalintis

Susisiekite